31.03. Зарубіжна л-ра. 7-й клас.
Тема. "Дива" та їх сприйняття персонажами. Оповідач твору (батько). Особливості дитячого світу в оповіданні. Роль елементів фантастики у новелі "Чарівна крамниця".
Герберт Уеллс уважав, що фантастика – це засіб прогнозування життя людей у майбутньому. Проте з розвитком науки, на думку письменника, не повинна руйнуватися мораль людини, інакше досягнення розуму можуть стати згубними для світу
Проблемне питання.Які цінності утверджує англійський письменник-фантаст Г.Уеллс в оповіданні «Чарівна крамниця»?Складання схем, які підтвердити цитатами.Зміна почуттів батькаБайдужість –> здивування –> задоволення –> тривога –> підозра й побоювання –> обурення –> нерозумінняСтан синаЦікавість –> подив –> захоплення –> схвильованість – >радість
Прослідкуйте зміну почуттів батька.
Байдужість «Але мені й на думку не спадало завернути туди»
Здивування «У крамниці я цього не чекав» Задоволення «— Непогано! — кинув я, сміючись»
Тривога, ревнощі «Невдовзі я з невиразною тривогою і почуттям, дуже схожим на ревнощі, завважив, що Джип ухопив його за палець»
Підозра, побоювання «Ця крамниця вже починала викликати в мене підозру й побоювання»
Обурення «Я обурено викинув її [кульку] на бруківку»
Нерозуміння «Але нічого чарівного в них [солдатиках] я так і не помітив...»
♦ Як змінюється стан хлопчика Джипа?
Цікавість «Джип уважно роздивився свою кульку, потім дві ті, що лежали на прилавку, і зрештою підвів запитливий погляд на продавця...»
Подив «Це була чарівна крамниця, і тому Джип не поспішав відразу до прилавка, як бувало...»
Захоплення «Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були красномовні. Красномовні були і його руки, що тримали біля грудей покупки»
Схвильованість «Джип стояв невимовно схвильований»
Радість «— Тату, а мені ця крамниця подобається!» «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день»
Проблемне питання ♦ Чи не зіпсує характер дитини батько, який ні в чому не відмовляє синові, купляє усе, що той забажає?
Висновок. У творі показано зміну почуттів батька – людини прагматичної, далекої від світу мрії і фантазії, в якому живе його син. Він багато чим нагадує містера і місіс Бенкс з повісті Треверс «Мері Поппінс», батьків Марі з казки Гофмана «Лускунчик і мишачий король». Водночас автор зображає стан хлопчика, відкритого для див. не випадково навіть у звичайнісіньких солдатиках він бачить чарівних.Вирішення проблемного питання уроку.У цій фантастичній новелі Г.Уеллс проголошує цінність творчої уяви. Людина повинна бути вільною, мріяти, бути собою, уважав митець. На думку письменника, справжнє життя відбувається лише в глибинах власного «я», здатного творити великі дива. Те, що в людській душі, не менш важливе за світ реальний. Творча уява може змінити все довкола, одухотворити земний світ.· Висновки.У центрі твору — два погляди па світ: творчий (романтичний), здатний зазирнути за видиму площину явища чи предмета, і прагматичний (реалістичний), заснований виключно на розумовому сприйнятті дійсності. Прийом контрасту дає змогу письменникові показати багатий внутрішній світ хлопчика, відкритий для фантазії, і прагматичне, приземлене світовідчуття його батька. Перебуваючи в крамниці, Джип захоплюється дивами, які в ній відбуваються. Вони викликають у його душі яскраві картини. Для нього світ — це щось дивовижне, загадкове й непізнанне. Краса внутрішнього світу Джипа безмежна у своїх проявах. Він здатний не тільки сприймати диво, а й дарувати його іншим. Отже, майбутнє, на думку митця, належить саме таким людям із креативною фантазією й чутливою душею.· Порада.За мотивами творів Г.Дж.Уеллса знято чимало кінофільмів. У 1933 р. з’явилась екранізація роману «Невидимець» (США, реж. Джеймс Уейл). У 2002 р. було екранізовано роман «Машина часу» (США, реж. Саймон Уеллс), у 2005 – «Війна світів» (США, реж. Стівен Спілберг) та ін..Прочитайте додатково один із творів Г.Уеллса і подивіться фільм, порівняйте його з текстом твору. Поділіться своїми враженнями з тими, хто небайдужий до читання.Домашнє завдання. Охарактеризувати образ оповідача. Подумати над фіналом поеми.
Коментарі
Дописати коментар