29.04. Українська л-ра. 9-й клас.

Тема. Пантелеймон Куліш "Чорна рада".

Пантелеймон Куліш народився 7 серпня 1819 року в містечку Воронежі Чернігівської губернії. Навчався в  Новгород-Сіверській гімназії. а першим його літературним твором була оповідка «Циган», яку він витворив із почутої від матері народної казки. З кінця 1830-х років Куліш — слухач лекцій у Київському університеті. Дістав посаду викладача в Луцькому дворянському училищі. Згодом працює в Києві, у Рівному, а коли журнал «Современник» починає друкувати в 1845 році перші розділи його славетного роману «Чорна рада», запрошують його до столиці на посаду старшого вчителя гімназії і лектора російської мови для іноземних слухачів університету. Через два роки Петербурзька Академія наук посилає Куліша у відрядження в Західну Європу, куди він вирушає із своєю вісімнадцятирічною дружиною Олександрою Михайлівною Білозерською, з якою побрався 22 січня 1847 року. У Варшаві Куліша як члена Кирило-Мефодіївського товариства заарештовують і повертають до Петербурга. Його ув’язнили на два місяці в арештантське відділення шпиталю, а звідти відправили на заслання в Тулу. Після довгих клопотань здобув посаду у канцелярії губернатора, а згодом почав редагувати неофіційну частину «Тульских губернских ведомостей». У 1850-х повертається до Петербурга, де продовжує творити, хоча друкуватися деякий час він не мав права. Працюючи у Варшаві в 1864 — 1868 роках, з 1871 року у Відні, а з 1873 — у Петербурзі на посаді редактора «Журнала Министерства путей сообщения», він готує тритомне дослідження «История воссоединения Руси». В останні роки життя оселяється на хуторі Мотронівка поблизу Борзни Чернігівської губернії. Куліш багато перекладає, особливо Шекспіра, Гете, Байрона, готує до видання в Женеві третю збірку поезій «Дзвін». У змаганні знесиленого тіла з творчим духом і пішов Пантелеймон Куліш з життя 1897 року на своєму хуторі Мотронівка.

Джерело: https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kulish-pantelejmon/2271-pantelejmon-kulish-biografiya-skorocheno Бібліотека української літератури © ukrclassic.com.ua

«Чорна рада» ( укр. Чорна рада ) - історичний роман про Україну, написаний українським письменником Пантелеймоном Кулішем , перші розділи якого були опубліковані в 1845 році. У цій «хроніці історичних подій» автор відтворив відомі історичні події - чорну раду в Ніжині в 1663 році. Твір був написаний під впливом історичних романів Вальтера Скотта .

Письменник акцентує увагу на суперечностях між простими козаками і старшиною , між міщанами і шляхтичами, між городовими козаками і запорожцями.

Визначальним сюжетним «полігоном» для характерологической виразності героїв є шлях, в який відправляється козак Шрам з сином Петром, прямуючи до Якима Сомка . Під час подорожі вони зустрічають різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей.

Композиція роману насичена пригодницькими елементами. Зокрема, це епізоди з викраденням Лесі, лицарський поєдинок, запорізький суд і покарання. Кульмінаційної сценою є сама « чорна рада » 1663 року. У ній бере верх підступність демагога Івана Брюховецького .

«Чорна рада» - перший в українській літературі історичний роман. Його найбільшу цінність австро-угорський поет і літературознавець Богдан Лепкий бачив в «зневірі-тузі по кращих часів, в полюванні вискочити з ярма, в пориві до героїчних вчинків, які пробуджуються в читача під впливом" Чорної ради "...».

На думку літературознавця Миколи Зерова , головною тенденцією роману, яку сформулював сам Куліш, було «показати політичне нікчемність Малоросії». «Чорна рада», на його думку, все одно зазначає «і могутність, і слабкість духовного життя народу». Правда, той же говорить і Куліш. Згадавши про «політичне нікчемність» періоду Гетьманщини, він одночасно заявляє, що не «нікчемний народ приєднався в XVII столітті до Російської Імперії», що в цьому народі були і характери, і почуття власної гідності, і «початку вищої громадянськості».

Домашнє завдання. Знати основні віхи життєвого і творчог шляху Пантелеймона Куліша. Прочитати твір "Чорна рада".

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу